czwartek, 16 czerwca 2016

Łysienie – nie tylko męska przypadłość

Witajcie J

Jakiś czas temu poruszałam na blogu tematy związane z włosami ich wzmocnieniem w wyniku suplementacji.

Dzisiaj chciałabym pójść o krok dalej i poruszyć temat łysienia kobiet. O ile problem wśród mężczyzn jest powszechny, ale i akceptowany przez społeczeństwo, o tyle u kobiet sytuacja przedstawia się odmiennie.

Która z nas nie chciałaby mieć pięknej, bujnej czupryny? Sama mam w chwili obecnej włosy za łopatki. Niestety pomimo gęstych włosów, w moim przypadku są one od zawsze bardzo cienkie i przy obecnej długości, pod wpływem swojego ciężaru zaczęły wypadać L Niestety żadne wcierki i suplementy nie dały rady i zapadła decyzja – w przyszłym tygodniu idę je skrócić. Trzymajcie za mnie kciuki ;-)

Łysienie jest postrzegane jak przypadłość mężczyzn, ale kobiety też często borykają się z tym problemem. Inaczej postrzegani się mężczyzn, jest im łatwiej (chociaż łysienie może być przyczyną dyskomfortu) – mogą przecież zgolić głowę, doda im to męskości, ale co ma zrobić kobieta w takiej sytuacji? Nosić niewygodne, drapiące skórę  peruki? Zwłaszcza latem przy blisko 30 stopniowych upałach?

Wypadanie ok. 100-150 włosów na dobę jest zjawiskiem normalnym i naturalnym. Jednak w przypadku nasilenia utraty włosów, konieczne jest ustalenie przyczyn i podjęcie interwencji. Jak najwcześniejsza diagnoza przyczyn zapewnia skuteczniejsze leczenie. Nie należy bagatelizować nasilonej, przedłużającej się utraty włosów i jak najszybciej udać się do lekarza – trychologa. Przeprowadzi on kompleksowe badania i zaleci odpowiednią terapię.

Są sposoby liczne sposoby na zagęszczenie czupryny, ale czy są skuteczne? To zależy od przyczyny. W większości przypadków przyczyną łysienia jest zbyt wysoki poziom męskich hormonów (łysienie androgenowe). Przyspieszają one cykl życia włosa i sprawiają, że szybciej wypadają. Innymi przyczynami łysienia są długotrwały stres, niezrównoważona dieta, niedobór witamin i składników mineralnych, niewłaściwy dobór kosmetyków do stylizacji i mycia włosów oraz agresywne i częste zabiegi, tj. trwała, farbowanie, rozjaśnianie oraz codzienna stylizacja najczęściej przy użyciu wysokiej temperatury.

Jeżeli na utratę włosów wpływ mają hormony, dieta, leki czy stres stosunkowo łatwo można poradzić sobie z problemem łysienia. Zmiana trybu życia na zdrowszy, unikanie nadmiernie stresujących sytuacji, zbilansowana dieta bogata w mikro i makroelementy, przy wsparciu środków farmakologicznych i/lub suplementów ze skrzypem i biotyną powinny pomóc.

Inaczej się ma sytuacja, w której łysienie jest uwarunkowane genetycznie oraz w przypadku osób, u których leczenie farmakologiczne i suplementacja nie przyniosły spodziewanych efektów (jestem tego idealnym przykładem – żadne suplementy diety nie poprawiają stanu moich włosów).
W takim przypadku, ze względu na złożoność problemu, wymagane są bardziej inwazyjne metody.

Jedną z takich metod jest mezoterapia igłowa skóry głowy i włosów. Zabieg ten może być stosowany profilaktycznie lub w celu powstrzymania utraty włosów. Mezoterapia igłowa polega na wprowadzaniu do mieszków włosowych substancji aktywnych tj. biotyna, krzemionka organiczna, dekspantenol, minokydyl, oligoelementy, witaminy, minerały, cząsteczki biostymulujące oraz czynniki wzrostu, co w konsekwencji powoduje regenerację, odbudowę i wzmocnienie struktury włosa.

W przypadku nieskuteczności powyższych metod, jedynym wyjściem jest leczenie chirurgiczne. Męska i kobieca linia włosów różnią się od siebie, a więc sam zabieg będzie miał inny przebieg. U kobiet włosy pokrywają większą część czoła i skroni, więc w czasie zabiegu należy zwrócić uwagę na kąt i kierunek wzrostu włosów dla zachowania naturalnego efektu. Przeszczepia się pojedyncze włosy przy zastosowaniu techniki mikrochirurgicznej z użyciem igieł. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku precyzja cięć. Chodzi o uniknięcie uszkodzenia rosnących w obszarze zagęszczania włosów. W celu zapobiegania wypadaniu włosów przed i po zabiegu należy stosować roztwór Minoxidilu.

A lekarzy, którzy zajmują się leczeniem łysienia możecie sprawdzić, np. tu:
https://www.tourmedica.pl/lekarze/leczenie-lysienia/


A Wy, co jesteście w stanie zrobić, aby czuć się piękne? Byłybyście gotowe poddać się powyższym zabiegom?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz